raw_recept

V minulom článku sme sa oboznámili s mýtami a faktami, ktoré sú spojené s konzumáciou ovsených vločiek. Veríme, že ste si raňajky spestrili spolu s nami a vločky či už s jogurtom, mliekom alebo tvarohom Vám chutili. Existuje však oveľa viac spôsobov ako túto vlákninu môžeme zaradiť do svojho jedálnička. Ak aj Vy radi skúšate nové chute, potom určite nevynechajte raw recept na kokosové guličky. No čo to vlastne raw znamená?

Vitariánstvo ako životný štýl

Raw food – po slovensky surová strava je trendom, ktorý ovládol celý svet. Ide o spôsob stravovania, kedy sa konzumujú výhradne tepelne nespracované bio – potraviny. Ľudia, ktorí nasledujú tento životný štýl, sa nazývajú vitariáni, z lat. vita – život.
Hlavným dôvodom vitariánov pre výber “živej” stravy sú štúdie, poukazujúce na vznik toxických látok a stratu vitamínov a minerálov zo stravy pri zahrievaní nad 40°C.

Národný inštitút pre výskum rakoviny vo svojej štúdií Heterocyclic Amines in Cooked Meats (Heterocyklické amíny vo varenom mäse) dokonca zistil, že ľudia konzumujúci surové alebo jemne prepečené mäso, mali o 1/3 menšie riziko vzniku rakoviny žalúdka, v porovnaní s ľuďmi, ktorí obľubujú stredne prepečené mäso.
Názory odborníkov na otázku, či je 100% surové stravovanie pre ľudské telo dostačujúce, sa však líšia. Neustále prebiehajú nové a nové výskumy, ktoré popisujú pozitívne aj negatívne vplyvy raw stravovania na ľudský organizmus.

ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina – surový zdroj energie

Faktom však ostáva, že ovocie a zelenina sú významnou zložkou zdravej výživy a ich konzumácia v optimálnom množstve nám nijako nemôže uškodiť, práve naopak. Pravidelným prijímaním ovocia a zeleniny zabezpečujeme nášmu telu  5 najdôležitejších látok. Konzumácia surovej zeleniny je zároveň skvelý spôsob ako podporiť proces chudnutia. 

5 najdôležitejších látok:

 1. VITAMÍNY : posilňujú funkcie dôležitých orgánov v tele
 2. MINERÁLY: priaznivo ovplyvňujú biochemické procesy v tele; z ovocia a zeleniny získavame najmä draslík a horčík
 3. VLÁKNINA: viaže na seba škodlivé toxické látky v tele a podporuje funkciu žalúdka a čriev
 4. MASTNÉ KYSELINY: podielajú sa na tvorbe biologicky dôležitých látiek, napr. lipidov, ktoré sú výdatným zdrojom energie pre činnosť tela
 5. FRUKTÓZA a iné jednoduché CUKRY: všetky jednoduché cukry – monosacharidy zabezpečujú rýchly prísun energie, ale aj rýchlu únavu a hlad; fruktóza je bezpečný sacharid, ktorý má veľký význam pre pečeňové bunky

Na otázku, prečo by mal náš denný jedálniček obsahovať čerstvé ovocie a zeleninu, je teda odpoveď jednoduchá. Tieto látky majú pozitívny účinok na imunitný systém človeka, sú skvelým zdrojom prírodnej energie a pomáhajú zlepšiť fyzickú aj psychickú kondíciu.

TIP:
Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča denne zjesť päť porcií ovocia a zeleniny. V prípade ovocia sa pod jednou porciou rozumie 100 – 150 g. Jedna porcia zeleniny zodpovedá zhruba 50 g, pokiaľ je v surovom stave a 250 g pokiaľ je tepelne spracovaná.

 

Raw recept – zdravé maškrtenie

Vráťme sa však späť k ovseným vločkám. Dnes sme si pre Vás pripravili veľmi jednoduchý, chutný a hlavne zdravý raw recept. Jednou zo základných ingrediencií sú práve vločky. Pokiaľ si občas radi zamaškrtíte, no nechcete siahať po sladkostiach z obchodu, určite vyskúšajte raw kokosovo-ďatlové guličky bez pridaného cukru.

Na prípravu budeme potrebovať:

 • 1 pohár vopred namočených orechov ( minimálne 8 hodín)
 • 1/2 pohára vopred namočených ovsených vločiek ( minimálne 8 hodín)
 • 1/2 pohára kokosa + kokos na obalovanie
 • 200 g ďatlí
 • 1 čl mletej škorice
 • 3 pl kakaa + kakao na obalovanie

Poznámka: štandarný objem pohára 300 ml

Postup:

Postup je veľmi jednoduchý. Všetky suroviny postupne vložíme do mixéra a rozmixujeme. V prípade potreby dolejeme trochu vody alebo prisypeme ovsené vločky, tak aby sa z hmoty dobre tvarovali guličky, ktoré sa nerozpadávajú.
Z použitého množstva by malo vyjsť 20-25 guličiek, ktoré následne obalujeme v kokosovej a kakaovej múčke. Vytvarované guličky poukladáme na ľubovoľný podnos a vložíme do chladničky na minimálne 2 hodiny.

Veríme, že táto raw maškrta nesklame Vaše chuťové poháriky a spríjemní Vám proces chudnutia.

 

Chcete schudnúť a cítiť sa konečne skvelo?

Pridajte sa k našim spokojným zákazníkom aj Vy a získajte odbornú konzultáciu na trvalé a zdravé chudnutie.

Ako to funguje?

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho so svojími známymi.

Zdieľať na Facebooku

Hodnotenie článku: 4/5 Hodnotilo: 6 užívateľov

Získajte odbornú konzultáciu na úspešné a zdravé chudnutie!

Ako to funguje?

Web si práve prezerá 62 ľudí.