zázvor

Ak pozorne sledujete našu fanpage na facebooku, určite ste si všimli a možno aj vyskúšali recept na osviežujúcu pomarančovo-grepovú šťavu.  Jednou z ingrediencí, hoci iba v malom množstve, je zázvor.

Zázvor – ďumbier lekársky

Zázvor, z lat. zingiber , je typickou koreninou používanou v ázijskej kuchyni vďaka jeho výraznej aromatickej a jemne pikantnej chuti. Okrem toho, že jedlu dodáva výraznú chuť, poskytuje nášmu telu niekoľko benefitov a liečivo pôsobí na celý organizmus.

Účinky zázvoru sú citeľné najmä v tráviacej sústave. Štipľavé látky v zázvore podporujú trávenie a látkovú výmenu. Zázvor zvyšuje produkciu slín a žalúdočnej šťavy, urýchľuje metabolizmus živín, zabraňuje nadmernej tvorbe plynov a tlmí črevné kŕče.
Zároveň má antibakteriálne a protizápalové účinky a éterické oleje, silice, ktoré sú v ňom obsiahnuté, podporujú vylučovanie jedovatých látok z tela a jeho celkové prečistenie.

Dnes sme si pre Vás pripravili dva tipy  ako zaradiť tento skvelý prírodný spaľovač tukov do svojho jedálnička.

Zázvorový čaj

Na prípravu 1 šálky čaju (300 ml) potrebujeme približne 2 cm z hľuzy zázvoru, ktoré ošúpeme a postrúhame, prípadne nakrájame na tenké plátky. Zázvor zalejeme vriacou vodou a necháme ľúhovať asi 5 minút. Najlepšie účinky dosiahneme, ak pijeme čaj teplý a pol hodiny pred jedlom.

TIP:
Pridajte do čaju med a citrón a vyrobte si domáceho bojovníka proti chrípke, nachladnutiu a hlienom. Táto trojkombinácia má príjemnú chuť a vôňu a zároveň pôsobí aj ako prevnecia.

tea-556777_1920

Zázvorový nápoj s citrusom

Postup je rovnaký ako pri príprave čaju. Približne po 5 minutách lúhovania čaj precedíme, pridáme 1 lyžicu medu a necháme vychladnúť. Podľa chuti môžeme pridať šťavu z citróna, pomaranča, grepu, prípadne do pohára vložiť nakrájané plátky. Ak je pre Vás chuť zázvoru príliš silná, nebojte sa drink preriediť vodou. Takto pripravený zázvorový nápoj je osviežujúci a zároveň zdravý spôsob ako zahasiť smäd počas horúceho letného dňa.

Pozor na množstvo!

Ako inak, aj zázvor treba konzumovať s mierou a neprekročiť odporúčanú dennú dávku 4 g. Určite ho neužívajte nalačno, v takom prípade by mal na Vaše telo opačný účinok. Vo veľkých dávkach môže vyvolávať nevoľnosť, točenie hlavy, zvracanie či zhoršené dýchanie a búšenie srdca.
Deti do 2 rokov, tehotné ženy, diabetici a tí, ktorí trpia žlčovými kameňmi a žalúdočnými vredmi, by sa mu mali radšej vyhýbať!

POZOR!
Ak máte doma dieťa staršie ako 2 roky, ktoré obľubuje štipľavú chuť zázvoru, aj tu si treba dať pozor. Vhodná je tretinová dávka, treba však zohľadniť aj hmotnosť dieťaťa.

Všestranný pomocník

Ďumbier je jedným z malých zázrakov prírody. Pôsobí ako prevencia, ale aj liek a je vhodným pomocníkom pri chudnutí. Ak máte radi exotickejšiu chuť, určite vyskúšajte oba recepty. Zázvor ako nápoj je skvelý na každé ročné obdobie.

Chcete schudnúť a cítiť sa konečne skvelo?

Pridajte sa k našim spokojným zákazníkom aj Vy a získajte odbornú konzultáciu na trvalé a zdravé chudnutie.

Ako to funguje?

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho so svojími známymi.

Zdieľať na Facebooku

Hodnotenie článku: 4/5 Hodnotilo: 6 užívateľov

Získajte odbornú konzultáciu na úspešné a zdravé chudnutie!

Ako to funguje?

Web si práve prezerá 62 ľudí.